The story of a coat

Categories Uncategorized
Macklemore & Ryan Lewis- Thrift Shop

Usually, when a new item appears on my wishlist – mental, written down or the on on the blog – I don’t go to the shops trying to find that exact item. I prefer to wait for the item to find me. Maybe I’m lazy, maybe it’s meant to be. This coat is a great example of my mentality. Some time ago I kind of got bored of my grey parka and the cape is a bit too fancy to be worn literally every day, so I decided that I need a new winter coat, one that’s a bit more interesting and still casual. So, when my friends and I took a little road-trip to a small town and I saw that coat hanging at a local thrift shop, I didn’t hesitate a lot. It was a bit out of my comfort zone (the A-cut, all-over print), but I realised that it was exactly what I was looking for- out of my comfort zone.
The outfit I created with it lets it shine in all its glory with no excess details. The only thing accompanying it is the song, which by the way, fits perfectly with my story and this whole post.
Ühe mantli lugu.
Tavaliselt, kui mul tekib mõni uus soov või mõni riideese, mida kohe väga-väga tahaks, siis ma ei lähe kohe poodidesse seda otsima. Pigem jään ootama, et see asi hoopis mind leiaks. Võib-olla olen ma laisk, võib-olla on see hoopis saatus. See mantel on sellise mõtteviisi väga hea näide. Natuke aega tagasi mõtlesin, et olen oma hallist mantlist tüdinenud ja keep on igapäevaseks kandmiseks ka kuidagi liiga suurejooneline. Seega otsustasingi, et mul oleks ühte uut mantlit vaja, sellist, mis oleks natuke põnevam, aga siiski igapäevane. Ja jaanuaris, kui sõpradega Rakveres väikesel kaltsukatripil käisime, siis nägingi seda ühes kohalikus poekeses. Väga kaua isegi ei kahelnud, kas osta või mitte. See oli siiski natuke mu mugavustsoonist väljas (A-lõikeline, suure mustriga), aga ma avastasin, et just sellist mul ongi vaja- sellist, mis oleks mugavustsoonist väljas.
Outfiti panin ka nii kokku, et mantel täies ilus särada saaks, ilma igasuguste üleliigsete detailideta. Ainus, mis kogu komplektiga kaasa käib, on see laul, mis muide, sobib kogu selle loo ja postitusega imehästi.
 coat- vintage
sweater- thrifted
skirt- dress from sugarlips.com
boots- marco tozzi
tights- absolutely random
locket- a family treasure (my great-grandparents on the pictures!)
pictures by Getter M.

5 thoughts on “The story of a coat

Comments are closed.