It’s the first day of December and I’m already as anti-Grinch as I can be. Room decorated with Christmas lights, scented candles burning and eating gingerbread cookies. To top it all, last week I received a package from Style Moi that had the most perfect festive accessory in it – that filigree reindeer necklace. It’s so incredibly delicate and pretty that I might just wear it every day until Christmas. Plus it goes perfectly with my favourite collared shirt, probably all other collared shirts and my sweaters and T-shirts… Oh, and it’s under $10!
I thought it proper to give it a separate post to shine in all its glory, alongside some pretty frosty trees. Full outfit with another Style Moi goodie coming tomorrow!

Täna on alles detsembri esimene päev ja ma olen juba nii suures jõulumeeleolus, kui olla saab. Tuba on tuledega kaunistatud, kaneelilõhnalised küünlad põlevad ja aasta esimesed piparkoogid on ka söödud. Kõigele lisaks sain eelmisel nädalal veebipoest Style Moi paki, milles oli kõige ideaalsem jõuluaegne ehe üldse – see õrn põhjapõdraga kaelakee. See on nii ilus, et võib juhtuda, et ma kannan seda igal päeval kuni lõpuks jõulud käes on. Lisaks sobib see nagu valatult mu lemmikpluusiga, ilmselt ka kõikide teiste kraega pluusidega, kampsunitega, T-särkidega… Aa, ja see maksis vähem kui 10 dollarit (umbes 7 eurot või nii)!
Mõtlesingi anda sellele kaelakeele eraldi postituse ja võimaluse ilusate härmatanud puude kõrval särada. Tervet riietust näete juba homme! 

pictures taken with Nikon 1.