Shot At the Night

Categories Uncategorized
The Killers- Shot At the Night


That song by The Killers has been my life soundtrack for the past days. I’ve been listening to it non-stop, immersed in the butterflies it gives me. It’s just that perfect late night song, with the cutest video that could easily be a romantic comedy.
The third set of photos I took with Anete Palmik a few weeks ago also has that nightlife-y vibe. Even more, a morning after vibe. Still wearing the dress and heels from last night, but in that hazy mood of trying to put the whole picture together, remembering the most amazing bits and the coolest songs and in search of a good coffee.
See The Killersi lugu on viimastel päevadel minu elu soundtrack olnud. Ma kuulan peaaegu kogu aeg ainult seda lugu ja iga kord mattun liblikatesse, sest see on lihtsalt imehea. See on täiesti ideaalne pimeda õhtu lugu ning see video on ka nii tohutult armas, et võiks vabalt mingi romantiline film olla. 
Anete Palmikuga tehtud kolmandad pildid on ka sellise kerge ööelu hõnguga. Või pigem järgmise hommiku meeleoluga. Veel on seljas eelmise õhtu kleit ja jalas kontsakingad, aga meeleolu on selline kergelt hägune, üritades kokku panna eelmise õhtu olulisemaid hetki ja parimaid laule ning unistades ühest heast kohvist. 


dress- c/o sugarlips
heels- seppälä
pictures by Anete Palmik. 

2 thoughts on “Shot At the Night

Comments are closed.