All my exams are over and after I’ve finished two little homework tasks I can safely say that my first year at university is over! So far I’m absolutely sure that this is the place where I’m supposed to be and that I’ve made the right choice. Lately, there’s also been lots happening to suddenly prove it too…
So what better way to “celebrate” than take these pictures in front of one of my school’s buildings? History lesson about Tartu (instead of an outfit rant): this used to be a place for medical students to dissect bodies, among other things. This is called one of the birthplaces of Estonian medicine. Now it’s a developing centre for young teachers. So there you have it, even when I’m off school, I can’t help but throw a bit of knowledge in here and there. 
I feel that the only thing missing on these pictures is a mint-taste ice-cream to match my top and nails. I’m sure I’ll have plenty of time for that in the summer too, now that’s it’s finally here!
Kõik mu eksamid on läbi ja kui olen kaks kodutööd ka ära teinud, võin kindlalt öelda, et minu esimene aasta ülikoolis on läbi! Siiani olen sada protsenti kindel, et see on just see koht, kus ma olema pean ja seni ei ole oma valikus kahelnud. Viimasel ajal on juhtunud ka nii mõndagi, mis seda kogemata kinnitab…
Mis oleks parim viis tähistamiseks, kui teha pildid ühe imeilusa ülikoolihoone ees? Väike ajalootund Tartu kohta (selle asemel, et riietest rääkida): Vana Anatoomikum oli kunagi arstiteaduskonna hoone, kus muu hulgas lahati ka laipasid. Seda kutsutakse ka eesti meditsiini sünnikohaks. Nüüd asub seal haridusuuenduskeskus, kus õpetatakse noori õpetajaid. Näete nüüd, et isegi siis kui kool on läbi, leian ikka viisi kuidas siia-sinna pisut tarkust ära mahutada.
Mul on selline tunne, et ainus, mis piltidelt puudub, on üks hea piparmündimaitseline jäätis, mis sobiks mu pluusi ja küüntega. Kuigi olen kindel, et nüüd kui suvi käes on, jõuan seda jäätist nii palju kui jaksan ära süüa!

 top- c/o oasap
skirt- c/o persunmall
sunglasses- from penney’s in dublin
shoes- blink
watch- house
necklace- c/o rings and tings
pictures taken with Nikon 1.

4 thoughts on “Mint condition

Comments are closed.