Interior Inspiration From My Dutch Home

Categories Uncategorized
I’m setting all fashion talk aside for now, because the room that I live in here is just too gorgeous not to share. From the first moments, it felt like living in an interior magazine! And the neighbourhood is the cutest too! I guess that for an architecture nerd like myself, Utrecht is a pretty nice place to live at.
Actually I’m only staying in this room for a month, because the guy I’m renting it from is on holiday and wants to enjoy his room himself. I’m then moving in with a nice Finnish girl to a huge two-story two-bedroom flat, so consider this an official invitation! The other flat is kind of on the other side of town, in a more plain neighbourhood, but since the real estate market in here is totally crazy (so many students and only a limited number of rooms..), then I can’t really complain, when I have a decent place to live and a roof over my head. Until then, I’ll make the most out of this beautiful place!

Panen korraks kogu moejutu kõrvale, sest tuba, kus ma praegu elan, on liiga ilus, et see näitamata jätta. Esimestest hetkedest peale on tunne, nagu elaks mõnes skandinaavialikus sisustusajakirjas. Ja see ümbruskond on ka nii ilus! Minusugusele arhitektuurinohikule on Utrecht on vägagi õige koht, kus elada. 
Tegelikult olen siin toas ainult ühe kuu, sest kutt, kellelt ma seda üürin, on puhkusel ja tahab tagasi tulla oma ilusat tuba nautima. Siis kolin kokku ühe toreda soome tüdrukuga ühte suurde korterisse pisut teises linnaosas. Meil on kaks magamistuba, külalistetuba, suur elutuba ja see kõik kahel korrusel, nii et võtke seda kui ametlikku küllakutset! Kuigi see teine korter pole päris nii ilusas kandis ja keskusest ning koolist veidi kaugemal, ei tasuks mul üldse kurta, sest siinne kinnisvaraturg on täiesti hull (nii palju tudengeid ja loetud arv tube, kus elada…). Kuniks mul on katus peakohal, on kõik korras. Ja ma kavatsen võtta viimast sellest ilusast toast, nii kaua kuni ma veel siin olen.

 Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

6 thoughts on “Interior Inspiration From My Dutch Home

Comments are closed.