Breton on the boat

Categories Uncategorized
I finally got the film in my old camera developed and discovered this set of very windy pictures on it! These were taken in June, when the weather was far from summery and a light coat was more than necessary. I was just en route to Saaremaa with my family, having just been to Pärnu for almost a week, so I’d taken with me the biggest basics. You know, to survive a week away from home with a normal-sized luggage. These pictures are (obviously!) taken on the boat, hence the overwhelming wind. Don’t you just think that a breton is the only right thing to wear while on the sea, even if it’s just for thirty minutes? 
Lasin lõpuks enda vana kaamera filmi ära ilmutada ja leidsin sealt sellise toreda komplekti pilte! Need on tehtud juunis, kui ilm oli veel selline, et päeval ilma kerge mantlita õue ei tahtnud minna. Olin perega just Saaremaale minemas, enne seda olin peaaegu nädalakese Pärnus veetnud, nii et minuga olid kaasas ainult kõige basicumad asjad. Teate küll, selleks, et kodust eemal veedetud nädalaks vähegi normaalse suurusega kott kaasa võtta. Need pildid ongi täpselt praami peal tehtud (üllatav, eksole!), sellest ka see meeeeletu tuul. 
Kas te ei leia, et selline triibuline särk on ainuõige asi, mida ühel merereisil kanda, olgugi, et see kestab vaid pool tundi?

shirt- h&m
jeans- monki
shoes- blink
trench- seppälä

3 thoughts on “Breton on the boat

Comments are closed.