Tallinn can’t really brag with any pretty beaches, but for what it’s worth, I’m happy with what we have. Having the privilege to hop on my bike, ride for 10 minutes and end up at the seaside is something I don’t want to take for granted. 
Another thing I like is cycling on the streets of Tallinn at night. There’s very little cars, so I’m brave enough to ditch the sidewalk and get on the real street and then speed through intersections with the traffic lights flashing. 
This skirt was perfect for a little date at the beach, not so perfect for the cycling part. At least it was warm enough to ride home like this, with only a crop top and a tiny vest (even if my skirt was awkwardly tucked into the waistband…). This summer is quite nice. 
Tallinn ei saa just Eesti kõige ilusamate randadega uhkeldada, aga mina olen nendega enam kui rahul. Mulle meeldib see privileeg, et saan ratta selga hüpata, 10 minutit sõita ja juba mere ääres olla. 
Veel meeldib mulle öistel tänavatel rattaga sõita. Liikluses on nii vähe autosid, et ma julgen kõnnitee asemel autoteel sõita ja siis fooritulede vilkudes üle ristmike kihutada. 
See seelik oli kogu jutu rannaosa jaoks ideaalne, rattasõiduks mitte nii väga. Vähemalt oli mul koju sõites ainult nabapluusi ja väikese vestikesega piisavalt soe (isegi, kui mu seelik oli veidralt kummi vahele pistetud). Suvi on päris tore. 

skirt- selfmade
top- terranova
vest- thrifted
no shoes! (but was wearing sneakers behind the scenes)
pictures taken with Nikon 1.

2 thoughts on “B as in beach

Comments are closed.