Vintage Tourist

Categories Travel

There’s just something about film photography that makes it so enchanting. Maybe it’s the element of surprise you get once the film is developed and the sheer joy of seeing the pictures turn out well-lit, and cheerful. Perhaps it’s the point-and-shoot simplicity of it all. Or the fact that the quality compared to digital photography is so low-maintenance, muted, grainy and vintage, giving the pictures an instant charm without any editing. I’ve shared my films on the blog before – for example this summery set and my festival outfits and  I’m still fascinated with the look of film photos and I’ve wondered if it’s something I could bring in more, a la Lizzy’s blog Shot From The Street (go check her out, the photos are just out of this world cool!).

These photos also bring out the duality of Macedonia so well. It really is a country of contrasts, even walking in Skopje city centre you have the fanciest buildings with high columns and marble, next to some brutalist concrete architecture. Ohrid as well – a gorgeous historic old town with  a pedestrian street next to it with neon lights and odd boutiques as far as the eye can see. It’s a mix of religions, a mix of cultures. So no long chats today, just a bunch of summery, make you want to hop on a plane, vintage-looking snaps from my recent trip to Macedonia.

Filmile pildistamise juures juba on midagi, mis on iseenesest nii võluv! Võib-olla on asi selles üllatusmomendis, kui filmi lõpuks ilmutusest kätte saad ja rõõm sellest, kui need on ka normaalselt valgustatud, rõõmsad ja kõik mälestused silme ees rulluma hakkavad. Samuti meeldib mulle ka nende klõps-ja-tehtud iseloom, pole mingit töötlemist. Võrreldes digifotodega on filmipiltidel ilma mingi pingutuseta oma võlu juures – iseenesest tuhmid värvid, kergelt säbruline ja vintage meeleolu. Olen oma filmirulle siia varemgi postitanud, näiteks see suvine komplekt ja festivalioutfitid. Ma olen isegi mõelnud, kas võiks blogisse rohkem meeleolukaid filmipilte teha, inspireerituna ühe tuusa inglise tšiki Lizzy blogist Shot From The Street

Need filmipildid toovad ka päris hästi välja Makedoonia mitmekülgse ja vastuolulise iseloomu. See tõesti on üks kontraste täis riik, kasvõi Skopje kesklinnas kõndides on ühel pool uhked sammastega marmorpaleed, teisel pool karm betoonarhitektuur. Ohrid samamoodi – imekaunis ajalooline vanalinn, mille ääres lookleb neoontulede ja imelike butiikidega ääristatud jalakäijatetänav. Makedoonia on ühtpidi väga euroopalik, siis jälle hoopis midagi muud, samamoodi on see ka erinevate uskude, erinevate kultuuride (eriti tugevalt kreeka ja türgi) segu. Nii et pikemalt ma ei hakka jutustamagi, vaid jätan siia need suvised, “tahaks kohe lennukile hüpata”, vanamoodsa iseloomuga pildid meie reisist Makedooniasse.