A Guide For Bloggers: Working With Brands

Categories Thoughts
working-with-blogger-101

(Eestikeelne allpool!)

I’m back with another post in my series of “I wrote a thesis on blogging and need to share everything I found out”. During the process I interviewed ten Estonian bloggers on how and why they work with brands and as a result, put together a little guide for both bloggers and PRs on how to work with the other side. Because frankly, blogging is still some mystical land of pink-iced cupcakes and lipstick releases that only a handful of companies in Estonia have figured out and who, in my opinion, are doing it right. Of course, bloggers have their part to play in demystifying and evolving the business of blogging.

So here’s my 101 on how to work with brands and be the best partner, whether you’re a beginner blogger or a blogging saurus.

Be original

First things first, don’t spam brands with collaboration and samples requests. Just like no blogger likes to get the same e-mail sent to a hundred more bloggers, no brand wants another “Hey, can I test your products” e-mails. Treat yourself and your blog like a mini ad agency – only approach a brand, when you have a killer idea for a post featuring a product that you know your readers would like. Then why not put together a proper pitch, explaining why you and your blog would be perfect to work with, throw in some truly original content ideas and you might just get the job.

Be honest

Both with collabs and your original, from the heart, everyday posts. Honesty isn’t only about explaining why you liked a product or not, it’s also truthfulness on pictures. A few bloggers even confessed to clipping clothes from the back to make them look decent on, just for the sake of getting the shot for the brand. In the end, it’s your blog and mainly, for your faithful readers to enjoy, not to please all the brands that approach you. Even more, you’re the one letting your readers down.

Be ethical

Make sure that the products that make it to your blog are safe for your readers and actually good for them. I’d mainly like to address one topic that’s really been grinding my gears lately – bloggers and alchohol ads. You know you have younger readers, who probably look up to you, then why would you encourage them to drink! In the same way, fitness bloggers should be certain that any food additives and extras are safe, necessary and healthy, because young readers might not realise the consequences of manipulating their body at an early age.

Be transparent

Just disclose with one reasonably-sized sentence in the beginning or end of your post that you got a product for free or that you were paid for the post. It’s nothing scary, nothing embarrasing or showing off to anyone. You’re simply letting your readers know that you’re proud that your little side-thing is earning you money, you’re getting paid for your creative work and even though every sponsored post should be thoroughly honest, you’re giving your readers an opportunity to read your post with a filter. The same goes for social media.

Be professional

Stick to deadlines and agreements, better yet, have a contract for the collaboration or talk through all the expectations of your partner beforehand. I heard a few bizarre stories of how partners have started threatening and insluting the bloggers, becase they didn’t get an x amount of new followers on their Instagram or a magical spike in sales. Be professional to the level that you send the partner stats about how the post did, what feedback it got. If you act like a pro, you’re going to be treated like one!

Be strong

You’re going to need that when you’re writing a reply to the umpteenth e-mail and explaining why samples are great, but free posts don’t pay your rent. You need to be strong when someone wants you to put thirteen links to your post, instead of three or maybe you’d like to just post the pre-written text their marketing department put together. The bottom line is, stand for your personality and your right to speak your mind as a blogger, because in the end you were hired because a) you have something to say b) your kick-ass content c) you have a bunch of people who really trust your opinion.

working-with-bloggers-101

Olen tagasi järjekordse postitusega seeriast “Kirjutasin blogimisest bakatöö ja nüüd pean teiega jupphaaval jagama kõike, mida ma avastasin”. Intervjueerisin töö jaoks kümmet anonüümseks jääda soovivat Eesti blogijat ning uurisin neilt, miks ja kuidas nad brändidega koostööd teevad ning lõpuks panin kokku lühikesed soovitused nii blogijatele kui ka ettevõtetele, kuidas teise poolega koos töötada. Vahel tundub ikka ja jälle, et blogimine on mingi maagiline koogikeste ja tasuta huulepulkade maa, millest on tegelikult aru saanud vaid üksikud ettevõtted Eestis, kes minu hinnangul blogijaid oma reklaamikampaaniates “õigesti”, põhjalikult ja tõhusalt kasutavad. Muidugi on ka blogijatel oma osa mängida selles, et blogimaailma vähem müstiliseks muuta ja blogibisnessit tõsiseltvõetavamaks muuta.

Nii et siin on minu ABC selle kohta, kuidas brändidega profilt koostööd teha ja võimalikult hea partner olla, ole sa siis täiesti alustav uustulnuk või vana blogimaailma saurus.

Ole originaalne

Kõige tähtsam kõige esimesena – ära spämmi. Justnagu mitte ühelegi blogijale ei meeldi see, kui on aru saada, et firma on kirjutanud täpselt sama “Hei, blogija!” meili umbes viiekümnele blogijale korraga, ei meeldi ilmselt ka ühelegi firmale kirjad, kus blogijad paluvad tooteid arvustamiseks, reklaamimiseks või katsetamiseks. Pigem kohtle ennast ja oma blogi kui väikest reklaamiagentuuri – kui sul on ülihea postituse idee, milles saaksid kajastada toodet, mis su lugejatele kindla peale meeldiks, siis miks mitte panna firmale kokku põhjalik pitch ja kava selle kohta, kuidas ja kus sa toodet kajastaksid ning mida just see firma sinu blogist vastu saaks, mida ta ühegi teise blogi kaudu oma toodet reklaamides ei saaks. Paku koostööpartneritele ideid, mis on isikupärased, originaalsed ja “kastist välja” ja kirjuta koostöösooviga ainult siis, kui tead, et sellest tuleks sinu kõige tuusem postitus ever. Isegi kui sulle läheneb firma täiesti tavalise koostööpakkumisega, siis äkki, kui sa lööd nad oma postituseideega pahviks, õnnestub sul ka põhjendada, miks blogireklaam võiks olla tasustatud.

Ole aus

Tee seda nii koostöö- kui ka tavaliste postituste puhul. Ausus ei ole ainult põhjendamine, miks sulle mõni toode meeldis või mitte, vaid ka tõepärasus piltidel! Mitu blogijat tunnistas mulle, et isegi kui mõni firma saadetud toode ei ole ~päris see~, siis tehakse meeleheaks pildid ikkagi ära, olgu riided naha vastas torkivad või selja tagant patsikummiga kinni. Lõppude lõpuks on blogi ju ikkagi sinule ja lugejatele nautimiseks, mitte firmade meeleheaks. Veelgi enam, kui lugeja läheb sama toodet ostma, siis ta pettub ju ka sinu soovituses. Muidugi on kiitvad postitused üleüldises ülekaalus, kuna paljud blogijad võtavad vastu koostööpakkumisi firmadelt, kes neile juba niikuinii meeldivad (õige kah!) ning kelle kohta pigem ei ole ühtegi halba sõna öelda. Aus tasub olla ka iseendaga ning tõesti läbi mõelda, milliseid pakkumisi vastu võtta (tore tasuta kraam vs hea põhjalik postitus, mis on ka lugejatele midagi väärt?).

Ole eetiline

Veendu, et sinu blogisse jõuavad ainult need tooted, mis on su lugejatele ohutud ja mis tegelikult ka kuidagi kasulikud on. Siinkohal tahaksin võtta hetke, et tuua välja teema, mis mind viimasel ajal endast välja viib – blogijad ja alkoholireklaam! Kui su lugejate hulgas on palju noori, kes võib-olla vaatavad sulle alt-üles, siis kas on õige ärgitada neid jooma, rääkida kõrvuti nahahooldusest ja alkoholist? Liiatigi pidades silmas, et alkoholi liigtarbimine on “traditsioon”, millest ühiskond üritab vabaneda ning purjusolekut ägedana näidates ei aita sellele kaasa ei blogijad, tasuta veiniga pressiüritused ega kuulsused, kes ikka ja jälle purjus peaga autorooli istuvad. Samamoodi peaksid fitness-blogijad olema kindlad kõikide toidulisandite ohutuses, vajalikkuses ja tervislikkuses, sest paljud nende jälgijad ei ole täisealisedki ning oma kehaga manipuleerimine nii noorelt, blogijatest eeskujude innustusel, võib samuti hiljem karmilt kätte maksta.

Ole läbipaistev

Kirjuta postituse algusesse või lõppu mõistlikus loetava suurusega kirjas, kui oled saanud mõne toote või teenuse tasuta, niimoodi, et sellest saaks aru ka need lugejad, kes blogimise telgitagustega kursis ei ole (“minuni jõudis tore pakike firmalt x” vs “sain need tooted tasuta proovimiseks, aga minu arvamus neist on aus”). See pole midagi hirmsat, midagi häbiväärset või midagi eputavat. See on lihtsalt võimalus lugejale märku anda, et sa oled uhke selle üle, et saad oma hobi kaudu raha teenida ja oma loova töö eest palka ning kuigi iga reklaamartikkel blogis peaks jääma ausaks ja informatiivseks, saad anda lugejatele võimaluse lugeda seda “filtriga”. Sama lugu sotsiaalmeedias.

Ole professionaalne

Pea kinni tähtaegadest ja tingimustest, milles oled kokku leppinud, et vältida igasuguseid hilisemaid arusaamatusi. Veel parem, tee leping või vähemalt räägi teise poole ootused ja soovid korralikult läbi. Kuulsin intervjuudes nii mõndagi košmaarlugu sellest, kuidas pärast postituse ilmumist hakati blogijat süüdistama küll saamata jäänud jälgijates või uskumatute müüginumbrite puudumises. Ole nii professionaalne, et sa mitte ainult ei saada enda postitust firma esindajale, et oma “linnuke” kirja saada, vaid hiljem ka tänad neid koostöö eest, annad tagasisidet, kuidas postitusel läks, mis oli lugejate tagasiside, mis oli Insta postituse reach. Kui sa käitud nagu professionaal, siis sind ka koheldakse vastavalt. Kui sa käitud nagu iga teine teismeline, siis jäävadki ka firmad arvama, et blogijad on mingid suvalised tibid, kellele meeldib huuli värvida ja kord nädalas oma lugejatele öelda, kust samasugust huulepulka osta.

Ole tugev

Tugevust ja kindlameelsust läheb sul vaja, kui kirjutad mitmekümnendat meili ja selgitad, miks tootenäidiste saatmine on tore, aga reklaami eest peaks maksma. Tugevust läheb vaja ka siis, kui keegi võib-olla tahab, et sa paneksid kolme lingi asemel positusse kolmteist ja äkki saaksid üldse juba valmis kirjutatud teksti postitada. Kokkuvõtteks, seisa enda isikupära ja sõnaõiguse eest blogijana, sest lõppude lõpuks palgati sind koostööd tegema ju seetõttu, et sul on a) midagi öelda b) sa teed ilusaid pilte ja kirjutad kaasahaaravaid tekstilõike c) sul on inimesed, kes tõepoolest usaldavad su arvamust.

Minu bakatööd saab lugeda SIIT! Muidugi ei arva ma, et kümme intervjuud panevad kõik blogimaailma reeglid paika ning kuna ma olen igal ajal, igast asendist valmis ükskõik kellega blogimisest rääkima, siis jään innukalt ootama teie mõtteid, seisukohti ja kommentaare nende ülaltoodud “reeglite” osas. Minu intervjueeritud blogijad olid vanuses 17– 30 ja blogimisstaažiga alates pooleteisest aastast kuni kümne aastani, nii et see, mis oli ühele täiesti vastuvõetamatu, oli teisele täiesti normaalne –  minu arvamus on kuskil seal kuldsel keskteel. 

6 thoughts on “A Guide For Bloggers: Working With Brands

  1. These are great, thanks for the posts!

    Question: is there a guide for brands, too? Any good articles you would suggest? :)

  2. Stella blogist Stellarium pidas väga hea loengu teemal “Blogimine versus ilutoimetamine ajakirjas”. Ta võrdles kahte tööd ja seda, kuidas üks on alati korrekteselt tasustanud ja tõi välja koomilisi näiteid, kuidas blogijaid üritatakse alahinnata.
    PS. Kaine septembri valgus on piinlik vaadata blogijaid, kes terve suve on šampus käes postitusest postitusesse poseerinud. Öäk.

    1. Ohoh, kõlab tõesti nagu põnev loeng! Eks see blogimine on nii uus asi, et keegi ei oska väga kuidagi suhtuda sellesse ja siis leidubki nii firmasid, kes blogijatele pähe istuvad kui ka blogijaid, kes firmade lahkust ära kasutavad.

    1. So true! Common sense and basic manners are so important too, like in any other line of work. And yeah, quite a few Estonian bloggers have worked with alchohol brands and I’ve seen some Malibu #ad posts from UK bloggers on Instagram too.

Comments are closed.