How Bloggers Make Money

Categories Thoughts

(Eestikeelne allpool, nagu ikka!)

About a month ago I handed in my BA thesis on the topic of bloggers covering branded content on their blogs and disclosing the posts in proper terms (or not, as I found out). Even though I’m planning a longer post about all things #sponsored, I decided to start introducing my schoolwork here on the blog with a little by-finding of my work – that’s an overview of all the different ways a blogger can make money. While Estonia is regarded as being a fair few years behind on the whole business of blogging, I did really find it interesting how different the bloggers’ view on making money was exactly. While some were adamant on becoming professional bloggers and earning a proper living, they really didn’t have a plan for it and were merely waiting for the industry to catch up, others were certainly more business-minded and already seeing the opportunities to make a living off of their hobby.

While I’m certain that one should ask for fair pay in return of their services and as most of my ten interviewed bloggers stated – blogging is a considerable force in advertising and I think we all now that there’s big money in advertising. And considering all this, there’s some bloggers who are against asking for money, because what they do is merely for fun.

So if you’ve thought that blogging can never be a real job, think again, because next to the Chiara Ferragnis of the world, there’s even bloggers in Estonia who are basically doing it full time. Here’s how.

The infamous… Sponsored Post!

Probably the most talked-about way of earning from blogging and also the most misinterpreted one, because ~bloggers just get money to look nice and pose on a yacht and why don’t they just get a real job, ffs~. To clear any misconfusion – this is when a bloggers has been paid actual money (not products, that is) to write about a product or a brand on their  blog. However there’s the difference between a great sponsored post and the ones creating the high-life false ideals and more often than not, you can tell if the blogger’s worked hard to make the product stand out while fitting with their own aesthetic or they’ve just done it for the money. Another thing with sponsored posts – it’s often a number’s game and not an engagement game and this is where it all goes downhill to a vicious circle to buying bot followers to get better sponsorships deals to travel more to create nicer content to get more followers…

The one most bloggers do… Save

That’s right. While you can’t pay your rent in lotions and free clothes that you’re sent by companies, a blogger will probably spend less on make-up herself or not buy that new top? The same goes for travelling, which can easily be a win-win situation – reserving a seat on an airplane for a blogger who outreached to go to fashion week will cost next to nothing to the company, but the blogger will save hundreds of euros by writing a post or Instagramming her trip. Interestingly, a lot of the bloggers I interviewed said that when they really like a product and would probably buy it themselves in the future (or have already fans), they’re very unlikely to ask for any compensation and consider the product itself already equal pay. So PRs – make sure you reach out to relevant bloggers and you might not spend a penny on influencer marketing! (jk)

The secret one… Affiliate links

Now I’ve realised that this is where the big bucks lie. Yet not for Estonian bloggers, because even though online shopping is on the rise, we’re lacking an affiliate network that would include Estonian brands and shops and most of us won’t probably get rich just by linking everything on Asos.

The smart one… Making a business of yourself

Now the entrepreneurial bloggers know that investing in something long-term for when the blogging bubble blows up is one of the smartest ways to go. Either that’s building a career as a model or photographer on the side, freelancing by doing the odd writing job, taking social media pictures for brands (because that’s what bloggers definitely do best!) or launching a brand themselves (did you know that most of Chiara Ferragni’s revenue comes from her shoe brand?) and marketing it through their own persona, having a blogging-turned-profession is probably the safest, most ethical be-your-own-boss way of earning from blogging.

And when you become famous… Campaign face

That’s when a brand and a blogger fit really well and the blogger gets to appear on all the posters, magazine covers, newsletters, product launches and social media posts, lending some of her cool to the brand. I can only imagine that they’re not just a pretty face but also get paid nicely. Which is fabulous, because bloggers still tend to be the girls next door, with their stories and backgrounds and how can you not feel related to that!

If you’re looking for some extra reading on the topic, may I suggest Olivia‘s and Kristabel‘s posts on making money as a blogger!

blogija-raha-töö

Umbes kuu aega tagasi esitasin ja kaitsesin oma bakalaureusetöö, mis peamiselt uurib, kuidas blogijad kajastavad brändidega koostöös loodud sisu ja kuidas nad seda oma blogides märgivad (või ei märgi). Kuigi ma plaanin ka üht pikemat positust kogu sellel #sponsored teemal, siis esialgu mõtlesin kirjutada ühest teemast, mis justkui kõrvaltulemusena mu tööst välja koorus – ülevaade sellest, kuidas Eestis on võimalik blogiga raha teenida. Kuigi Eesti blogimaailma peetakse muust maailmast ja lähinaabritest ikka mitu head aastat maas olevaks, siis tegelikult on Eestis isegi väga üllatavalt ja huvitavalt erinevate põhimõtetega blogijaid. On neid, kes tahavad kindlasti blogimisest oma põhitöö teha, kuid on siiani pigem ootamas, et kogu reklaamivaldkond neile järgi jõuaks ja raha pakkuma hakkaks, siis on need, kes juba väga agaralt küsivad enamike koostööde eest ka tasu ning tunnistasid, et jutud sellest, et blogijana ei ole võimalik Eestis teenida, on tõelised müüdid.

Mina ise olen kindlal seisukohal, et oma teenuste eest peaks ausat tasu küsima ning nagu pea kõik mu kümme intervjueeritut ka tunnistasid – blogimine on reklaamimaailmas tõusev trend ja me kõik teame, et selles valdkonnas liigub kõvasti raha. Aga kõike seda arvesse võttes, on isegi päris palju blogijaid, kes tunnistasid, et raha küsimine tundub nii võõras, kuna blogimine on neile vaid lõbus hobi.

Nii et kui te olete mõelnud, et blogimine ei saa kunagi olla tõsiseltvõetav töö, siis mõelge uuesti, sest maailma Chiara Ferragnide kõrval on ka Eestis blogijaid, kes mõistlikku sorti kuupalga kätte teenivad.

Kurikuulus… reklaampostitus

See on ilmselt kõige kõmulisem ning seejuures ka kõige enam valesti mõistetud viis blogimisega raha teenida, sest ~blogijad ju lihtsalt on pildi peal ilusad ja poseerivad šampanjaklaas käes ja ei tee midagi ja miks nad üldse juba päris tööle ei lähe~. Et kõik selge oleks, reklaampostitus on selline, mille eest blogija on saanud päris raha (mitte tooteid, jehei) selle eest, et kajastada oma blogis mõnd brändi või toodet. Kuigi tõsi, on väga suur erinevus hästi tehtud reklaampostituse ja sellise vahel, millel ongi raha lõhn juures ning mis täpselt sellist valekujutelma loob, sest tihti on ikka aru saada, kas blogija on näinud vaeva, et bränd enda blogisse sobitada või on postitus lihtsalt linnukese kirja saamise jaoks tehtud. Teine asi reklaampostitustega – see on tihti ainult numbrites kinni ning palju vähem arvestatakse blogija suhtlust oma lugejatega ja see võib olla omamoodi allamäge veerev nõiaring, kui hakata ostma robotjälgijaid, et saada paremaid sponsordiile, et reisida rohkem, et teha lahedamaid pilte, et saada rohkem jälgijaid…

Kuidas enamik blogijaid teenivad… säästmine

Jep. Kuigi tasuta kreemide ja kingiks saadud riietega paraku toidupoes maksta ei saa, siis tõenäoliselt kulutab blogija ise palju vähem kosmeetikale või ei osta endale uut toppi. Või kui leivafirma saadab pressipakiks mõned uued leivad või kui kommifirma saadab maiustusi… Muidugi on suuremate toodete juures ka suuremad säästud, näiteks reisimisega. Ilmselt ei maksa lennufirmale väga midagi panna üks-kaks kohta lennukis kinni, et nende poole pöördunud või nende välja valitud blogija saaks välismaa moenädalale sõita, aga blogija ise säästab ju tegelikult sadu eurosid, kui kirjutab enda reisist kokkuvõtte või teeb Instagrami pilte. Kusjuures väga paljud minu intervjueeritud blogijad ütlesid, et kui neile toode ja bränd väga meeldib ja nad niikuinii nende tooteid varem või hiljem ostaksid, siis nad tõenäoliselt ei küsi üldse raha neid reklaamiva postituse tegemise eest, sest tore toode on juba iseenesest paras tasu. Nii et turundusinimesed – tehke oma valikud targalt ja te ei pea mitte kunagi ühelegi blogijale reklaami eest maksma! (nali)

Peaaegu salajane… komisjonilingid

Igasuguseid artikleid lugedes olen ma aru saanud, et just siia on maetud suurimad summad. Kes ei tea, siis komisjonilingid on sellised lingid, mis tavaliselt viivad mõne tooteni, millest blogija räägib ning kui keegi tema blogis klikitud lingi kaudu endale selle toote ostab, saab blogija väikese tasu. Muidugi kehtib see enim just eriti arvukate ja eriti ostujõuliste lugejate puhul. Kuigi eestlased on aina agaramad veebis ostlema, siis tegelikult ei ole eesti blogijatel kasutada ühtegi head lingivõrgustikku, sest minu teada ei saaks nende kaudu linkida enamikele Eesti veebipoodidele, näiteks Denim Dreamile või Lovertele. Ning suvalistele sarnastele riietele ainult Asoses linkides vist keegi meist rikkaks ei saa.

Tark otsus… tee iseenda bränd

Ettevõtlikuma vaistuga blogijad on oma blogist kasvatanud midagi enamat, olgu selleks kohalik modellikarjäär, vabakutselised kirjutamisotsad või sootuks oma brändi loomine ning selle reklaamimine läbi enda blogi ja isiku – näiteks Kukupesa postrid! Muidugi käib sellega kaasas kuiv juriidika, OÜtamine ja arvete esitamine, aga mulle tundub, et just nii on kõige turvalisem, eetilisem ja olen-iseenda-bossim viis blogimisest teenida. Blogi on ju tegelikult suuresti ka portfoolio ning ilma, et ma liialt endale pai teeksin, siis tänu blogis kirjutamise ja pildistamise harjutamisele olen saanud teha sotsiaalmeediafotosid mitmele brändile (näiteks kas Nurme omad tulevad tuttavad ette?) ja kirjutanud mõned reisiartiklidki. See ei ole küll päris blogi=raha, aga pisut uhke tunne ikkagi.

Ja kui kuulsaks saad… kampaanianägu

See juhtub siis, kui bränd ja blogi nii hästi kokku sobivad, et blogija on nende plakatitel, ajakirjakaantel, uudiskirjades, uutel toodetel ja sotsiaalmeediapostituses, laenates natuke oma sära ka brändile. Mäletate ju, kuidas Iti ja Merilin poseerisid Sportlandile või Meryl Denim Dreamile? Ja ma julgen kahelda, et nad ainult poseerisid, vaid et kampaanianäoks olemisega käib ikka kaasas ka korralik palgatšekk. Mis on absoluutselt tore, sest blogijad on ikkagi need tüdrukud meie seast, kellel on oma lood rääkida ja oma taust ning kellega paljud samastuvad just seepärast, et neist on internetis justkui sõbrad saanud.

Kes veel edasi tahab julgeda, siis julgen soovitada Olivia ja Kristabeli postitusi sellest, kuidas blogimisega raha teenida ja miks see on okei.

blogija-raha-töö

1 thought on “How Bloggers Make Money

Comments are closed.