The Lucky Ones

Categories Outfits
eesti-tartu-moeblogija

Is there anything better to light up a rainy day than sequins? Be it winter or summer, they’re the instant perk and with some of my favourite lilacs thrown in there too, I don’t need much else to get in a more cheerful mood. Maybe only finding a vintage straw bag really similar to all the ones I’ve been eagerly saving on Instagram. To let you in on a little “behind the scenes of blogging” here, then on the day I ~actually~ wore this outfit, it was pouring down, so I sadly had to take my camera back home without a new set of pictures on the memory card. The next day I planned to go home, have a sneaky change of clothes and have the outfit captured, but just before I hopped by one of my favourite second hand stores and there it was, this summer’s dream bag for a mere four euros and fifty and coincidentally, a great match to the outfit I’d planned.

I’ve been on a really lucky strike of vintage shopping lately, finding dream bags, silk dresses and embroidered jeans (lots to look forward too, trust me) on the shops that just happen to be in my neighbourhood and on my way home from work. This summer’s wardrobe seems to almost come together by magic. Although I’ve used all my wishes on the five petal lilacs on getting an A on my bachelor’s thesis and guess what, dreams do come true!

Kas on paremat ravi ühe vihmase päeva ellu äratamiseks kui litrid? Olgu jõuluaeg või suvi, väike sädelus paneb alati silmad ka särama ja kui asja puutuvad veel mu lemmikud sirelid, ei ole õnneks väga palju enamat vaja. Võib-olla ainult seda, et leiaksin juhuslikult täpselt sellise punutud koti, mille sarnaseid ma olen Instagramis kümnete kaupa salvestanud. Kui nüüd teid natuke blogimise telgitagustesse lubada, siis sel päeval, kui ma ~tegelikult~ seda riietust kandsin, sadas nii kõvasti vihma, et mingist pildistamisest ei saanud juttugi olla. Järgmisel päeval oli mul kaval plaan kodust läbi lipata, riided vahetada ja outfit ikka pildile püüda, aga enne käisin kiirelt läbi oma lemmikust Võru Varblasest ja seal see mind ootas – selle suve unistuste kott kõigest nelja euro ja viiekümne sendi eest!

Üldse on mul viimasel ajal eriti hea kaltsukaõnn olnud, leian siin ideaalseid kotte, täissiidist kleite ja tikanditega teksapükse (on, mida oodata!) neist poodidest, mis mulle juhuslikult koduteele jäävad. Selle suve garderoob paneb end justkui võluväel ise kokku. Kuigi kõiki neid viieõielisi sireleid leides soovisin ma salamisi, et mu bakatöö hea hinde saaks ja teate mis, soovid lähevadki täide!

Jeans- Asos Farleigh, Shirt, Bag, Jacket- All thrifted, Shoes- H&M (still on sale!), Watch- Casio

eesti-tartu-moeblogija

tartu-eesti-moeblogija

eesti-tartu-moeblogija

eesti-tartu-moeblogija

eesti-tartu-moeblogija 

eesti-tartu-moeblogija

eesti-tartu-moeblogija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *