Sleeves For Days

Categories Outfits

I’m not the most patient of girls (an aries, after all), but it turns out that giving up on buying this top and waiting until the sales to buy it might have been worth it after all. Not only did I get it for an unbelievable five euros on the tag (and saved 15, which is like six cappuccinos), but so far it’s proved to be the perfect end-of-summer top. Perfect with jeans for chillier days, which means all the days apparently, but with an added summery fun bonus in the form of these magnificent frilly sleeves. 
It’s most definitely coming with me to the land of pasta, wine and great coffee (that Italy in short), which is exactly where I’m heading next week. I have some sneaky posts scheduled for the blog too, but until I come back and share all the pictures we took there, I advise you to keep an eye on my Instagram for all the ice cream and outfit shots. 

______________
Ma ei ole just kõige kannatlikuma meelega tüdruk (lisaks kõigele ka jäär), aga tuleb välja, et selle pluusi allahindlusele jõudmine oli ootamist väärt. Sain selle uskumatult soodsalt, hinnasildil uhkeldas viit eurot reklaamiv kleeps (ja säästsin sellega 15, ehk siis umbes kuue cappuccino hinna) ning siiani on see tõestanud end ideaalse suvelõpu pluusina. Lemmikviis seda kanda on muidugi teksastega, sest ega meie hilissuvine jahe ilm väga muud ei lubagi, aga vähemalt need lõbusad varrukad kannavad suvetunnet edasi. 

Pluus on täiesti valmis enda kohta mu kohvris sisse võtma, sest ilma igasuguse kaalutlemiseta tuleb see järgmisel nädalal minuga pitsade, veini ja hea kohvi maale (ehk siis Itaaliasse) kaasa. Olen blogisse ka mõned postitused ajastanud, aga kuni ma tagasi tulen ja teiega kõike seda Vahemere-ilu jagan, soovitan ikka ka mu Instagramil silma peal hoida, et mitte ühtegi jäätise- või riietusepilti maha magada! 

Blouse- H&M, Jeans- Guess, Bag- Thrifted, Hat- Topshop
Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

8 thoughts on “Sleeves For Days

Comments are closed.