Not Your Average Office Dress

Categories Outfits

The window to wear summer dresses in this unfortunate Estonian summer is so very tiny, but with a significant collection of summer dresses in my wardrobe, I’ve found that dressing for the office in the summer pretty much turns out the same as dressing for vacation. Even if it means chilly ankles and my leather jacket on me pretty much all day every day, I don’t have the heart to let my summer dresses wait for sunny weekends while I turn to monochrome office wear. Plus I work in the creative industry, so that’s always an excuse for a more colorful, less traditional work outfit, right? The dress in this post is yet another spectacular second hand find, although from last year, when I wore it to a friends’ wedding. These caped sleeves are so fun swooshing around in the wind and of course, that straight airy cut worked wonders in the wedding buffet.

These pictures are taken on a sunny day in my neighbourhood in Tartu, however, I’ve spent the last few days in Warsaw, as you might have spotted from my Instagram (I was even pretty good with updating my Stories too!). The three days were full of exploring, checking out a few under-the-radar tourist attractions and ticking off the local’s favourite hang outs, so expect a very thorough guide coming soon. To give you a teaser, then Warsaw is with its metropolitan feel, cultural mix and cheap prices one of the coolest cities I’ve been to!

Eestis on sel suvel see suvekleitide kandmise aeg eriti lühike, aga kuna paraku ripub mu kapis nii mõnigi tore kleidike, mida ka muul ajal kui üksikutel ilusatel nädalavahetustel kanda tahaks, siis olengi aru saanud, et suvine tööriietus on minu jaoks tegelikult lihtsalt suvine riietus. Isegi kui see tähendab mõnd päeva, kus pahkluud ikka külmetavad ja nahktagist isegi jääb väheks, ei ole mul südant lasta kleitidel niisama kapis rippuda, kui ma tööl käimiseks midagi ühevärvilist ja üksluiset selga panen. Pluss on mul ka see vabandus, et töötan ikkagi loovas asutuses, nii et väheke värvi ja isikupära võib ju endale lubada? Selles postituses kõnealune kleit on järjekordne tuus kaltsukaleid ühelt Annelinna kirbuturult, küll aga juba eelmisel aastal, kui kandsin seda sõprade pulmas. Need keebi moodi varrukad on nii vahvad, eriti kui need mõne tugevama tuuleiili käes lehvima hakkavad ja muidugi võite ette kujutada, kui kasulikuks selle kleidi vaba sirge lõige veel pidulauas osutus! 

Need pildid on aga tehtud koos toreda Tartu hobifotograaf Marleeniga minu naabruskonnas, kuid viimased päevad olen hoopis Varssavis veetnud, nagu te võib-olla Instagramist näinud olete (tegin isegi päris tublilt iga päev reisistory-sid!). Need kolm ja pool päeva olid korralikult ringirändamist täis – käisime mõnes tuusas turistikohas, avastasime kohalike lemmikkohvikuid ja kõmpisime mööda suurlinna ringi, nii et võite lähiajal üht vägagi põhjalikku reisipostitust oodata. Etteruttavalt võib öelda, et Varssavi suurlinlik melu, kultuuride segu ja küllaltki odavad hinnad teevad sellest ühe lahedaima linna, kus ma käinud olen. 

Dress- Second hand, Jacket- Pull&Bear, Shoes- H&M, Bag- Primark

photos by Marleen Kovalik.

2 thoughts on “Not Your Average Office Dress

    1. Especially with more irregular sleeves. Loving the current trumpet sleeve trend as well!

Comments are closed.