how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

Can you even call yourself a blogger if you don’t have a checked blazer to dip back into the nineties and up your Insta game this fall? Nope, didn’t think so. I found mine at Bershka on one of those ~shopping like a man~ sprees, where you’re scanning the shop, focused on finding that one thing you’re after and if you don’t set your sight on something check-printed, then whisk off to the next shop in hopes of better luck. Staying true to my femininity however, I still had to go through ALL the stores in central Tallinn to make sure I didn’t miss a better option and then go back to the first one, because that was in fact, the best checked blazer out there.

I haven’t worn a blazer since my preppy days in high school (proof, proof) and truth be told, it feels good to have them back and throw something else instead of my leather jacket on my shoulders. Fast forward four years, to a desk job and adulting, I paired the blazer with some of my wardrobe basics for the ultimate matching-with-the-autumn-leaves look. To top it all off, my favourite accessory of them all – the gorgeous Palace at Kadriorg! How we managed to find a quiet corner to shoot on a Saturday – don’t ask.

Kas teile tundub ka, et sel sügisel ei saa end blogijaks nimetadagi, kui sul sellist ruudulist pintsakut ei ole? Sama siin. Üritagu ma nüüd endale tõestada, et ostsin selle pintsaku, sest see on mitmekülgne, lahe ja praktiline, mitte sellepärast, et noh, kõigil teistel on. Tegelikult käisin seda ostmas üldse väga mehelikul moel – käisin kõik kesklinna poed läbi, üks siht silme ees ja kui mingisugustki ruudulist mustrit kuskil ei paistnud, läksin kohe heaga järgmisesse poodi. Muidugi võttis naiselik pool võimust ja pidin ~igaks juhuks~ ikka kõik poed läbi käima, mine tea, muidu jään kaubandusvõrgu kõige paremast pintsakust ilma. Lõpuks läksin ikka rõõmsalt esimesse poodi tagasi!

Kusjuures pintsakute kandmisest olen ma viimaste aastate jooksul pikema pausi teinud ja peamiselt seostub mulle nendega gümnaasiumiaeg (siin ja siin), aga vahelduseks on täitsa hea nahktagi asemel ka midagi muud üle õlgade visata. Kerime nüüd neli aastat edasi, kui ma olen päris täiskasvanu, oma töölauaga ja puha ja pintsakule pakuvad ikka seltsi mu riidekapi parimad basicud, värvilised sügislehed, eriti tumedad sügishuuled ja mu lemmikaksessuaar – kaunis Kadrioru loss! Kuidas me Mariliga suutsime laupäevasel päeval leida vaikse nurga pildistamiseks, ei oska ma öelda.  

Blazer- Bershka, Skirt- House, Top – H&M, Loafers- Boohoo, Watch- Casio

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017 how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

how-to-wear-checked-blazer-trend-autumn-2017

2 thoughts on “Like A Man

    1. Thanks! These blazers really are everywhere, so it’s not too difficult to find some inspiration to style it :D

Comments are closed.