Indian (Dutch) Summer

Categories Outfits
Autumn has settled in, almost overnight. It was just last weekend, when I was going on about the trees not turning magically golden and there being a general lack of autumn-ness in The Netherlands. Then on Saturday our group of friends went on a day trip to Antwerp and when we came back, Utrecht had realised that it is indeed October and gone full on autumnal. Though despite it being early October, I could still go without tights on Sunday and enjoy the indian summer cycling (and twirling!) around in my new metallic skirt. 
A few posts ago I promised you another look into my “neutral metallic” wardrobe and here it is – my new greyish skirt, which I found at a local second hand store, but is actually very reminiscent of that amazing Gucci fall-winter show. I styled it in the simplest, most comfortable and very “me” way with a white shirt (I almost wore the same collared one as in my last outfit post!), faux leather jacket and that trusty Topshop fedora. 
As I mentioned (and as you maybe spotted from my Instagram), on Saturday I paid a little visit to Belgium and the gorgeous Antwerp, which means that really soon you can see a new travel vlog and of course, expect an outfit that got me through three hours on the bus and a day of exploring design shops and chocolatiers. So keep an eye on the blog or better yet, follow it on Bloglovin, because everybody knows that it’s the easiest way. 
Kuidagi märkamatult on sügis kätte jõudnud. Veel eelmise nädala lõpus mõtlesin ja rääkisin, et kas siin Hollandis puud kollaseks ei lähegi ja seda maagilist kuldset sügist ei tulegi. Siis laupäeval käisime sõpradega Belgias Antwerpenis ja tagasi tulles oli Utrecht aru saanud, et tegelikult on juba oktoober ja täitsa sügise nägu läinud. Hoolimata oktoobrist oli aga pühapäeval nii soe, et sain ilma sukkadeta oma uues metalses seelikus keerutada ja rattaga ringi sõita!
Paar postitust tagasi lubasin teile, et näete veel mõnd “neutraalset metalset” riideeset ja siin see on – minu uus hall seelik, mis meenutab veidi isegi seda ägedat Gucci sügistalvist moesõud. Leidsin sellegi sealtsamast kaltsukast, kust eelmise postituse metalse koti vaid mõne euro eest. Kõige lihtsam, mugavam ja minulikum oli seda kanda muidugi valge pluusi (napilt oleksin sama triiksärgi ka selga pannud, mis eelmises outfitipostituses), nahktagi ja kaabuga. 
Nagu öeldud (ja nagu te võib-olla Instagramist näinud olete), siis laupäeval käisin Antwerpenit avastamas, mis tähendab seda, et varsti võite oodata üht reisivlogi ja muidugi ka uut outfiti! Hoidke blogil silm peal või jälgige Bloglovinis, sest nii on tegelikult palju lihtsam. 

 Skirt- second hand, Top- New Yorker, Hat- Topshop, Boots-H&M, Bracelet- Vintage
Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

13 thoughts on “Indian (Dutch) Summer

Comments are closed.